وزیر فرهنگ در آیین گرامیداشت مفاخر فقید: ایجاد مناطق فرهنگی از برنامه های جدی دولت در حوزه مدیریت فرهنگی است/ مرزهای ایران بزرگ فرهنگی وسیع تر از مرزهای جغرافیای سیاسی است

وزیر فرهنگ در آیین گرامیداشت مفاخر فقید: ایجاد مناطق فرهنگی از برنامه های جدی دولت در حوزه مدیریت فرهنگی است/ مرزهای ایران بزرگ فرهنگی وسیع تر از مرزهای جغرافیای سیاسی است

محمدمهدی اسماعیلی با اشاره به اینکه ایران بزرگ از هزاره های قبل از میلاد در تاریخ پرافتخار خود نام های درخشانی را ثبت کرده است، تصریح کرد: ایران بزرگ فرهنگی دارای مرزهای بسیار وسیع تر از مرزهای جغرافیای سیاسی امروز ایران است و بزرگان بسیاری در گوشه و کنار
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ در آیین گرامیداشت جمعی از مفاخر فقید کشور در سال ۱۴۰۱ که همراه با ضیافت افطاری در محل انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد، با بیان اینکه این مراسم با انگیزه تعظیم، تکریم و تجلیل از مقام علمی مفاخر فقید برپا شده، گفت: یکی از مهمترین ممیزات جامعه ایرانی این است که حوزه علم ‌و دانش این سرزمین سرشار از دانشمندان و مفاخر ارجمند علمی، فرهنگی و هنری است که به موازات تمدن بزرگ ایران اسلامی پرورش یافته اند.
 
وی با اشاره به اینکه ایران بزرگ از هزاره های قبل از میلاد در تاریخ پر افتخار خود نام های درخشانی را ثبت کرده است، تصریح کرد: ایران بزرگ فرهنگی دارای مرزهای بسیار وسیع تر از مرزهای جغرافیای سیاسی امروز ایران است. بزرگان بسیاری در گوشه و کنار این حوزه تمدنی افتخار آمیز طی قرون مختلف حضور داشته و بخش مهمی از پیشرفت های علمی و دستاوردهای فرهنگی و تمدنی جامعه بشری مرهون تلاش های این بزرگان است.
 
وی افزود: معرفی بیشتر مشاهیر ایران زمین یکی از اهداف اصلی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به شمار می‌رود و بسیاری از آثار مهمی که امروز به عنوان آثار فرهنگی از آن یاد می شود، با اهتمام انجمن بنا شده است. از مقبره فردوسی بزرگ تا حافظیه گرفته تا مقبره باباطاهر و بوعلی سینا که تمامی این ها از ابتکارات خوب و تاریخی انجمن محسوب می‌شود.
 
اسماعیلی در ادامه گفت: انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در دوره جدید این رویکرد را با جدیت دنبال می‌کند و عملکرد کسانی که این فضا را در گذشته ایجاد کرده تا بزرگان این سرزمین به بهترین نحو ممکن به نسل های بعدی و  جوانان امروز معرفی شوند، قابل تقدیر و ستایش است.
 
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه این ماموریت بزرگ امروز در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی مورد اهتمام مدیریت فرهنگی دولت مردمی قرار دارد، گفت: این برنامه سرآغاز نشست های مهمی در انجمن در سال ۱۴۰۲ به حساب می‌آید از سوی دیگر در همین مدت اخیر برای بسیاری از شخصیت های تاریخی مانند حکیم نظامی ستادهای بزرگداشت مجزایی تشکیل شده که امورات این ستاد طی  2 سال اخیر با محوریت انجمن آثار و مفاخر ملی به خوبی انجام شده است و برای شخصیت های بزرگ دیگر هم همین برنامه را در دستور کار قرار داده ایم تا بخش مهمی از مشاهیر بزرگ و نام آور ایرانی را بتوانیم بیشتر از گذشته به نسل جوان معرفی کنیم.
 
اسماعیلی در ادامه به مصوبه اخیر دولت مردمی در حوزه تقویت بودجه فرهنگ اشاره کرد و افزود: ایجاد مناطق فرهنگی نیز از برنامه های جدی دولت در حوزه مدیریت فرهنگی است که در مقابل مناطق اقتصادی که سال هاست در کشور ایجاد شده، طرح ایجاد اقلیم های فرهنگی در دستور کار وزارت فرهنگ و با محوریت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی قرار گرفته است و امیدواریم امسال یکی از این اقلیم‌های فرهنگی را در منطقه مرکزی ایران، منطقه زنجان تا همدان که محل مقبره بوعلی سینا تا زادگاه شیخ اشراق سهروردی است را به عنوان یک منطقه فرهنگی معرفی کنیم.
 
وزیر فرهنگ در پایان گفت: ایجاد مناطق فرهنگی برای چند نقطه دیگر کشور پیش بینی شده است و این اتفاقات در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی با حمایت شخصیت های بزرگ علمی فرهنگی و هنری کشور، گسترش پیدا خواهد کرد.

 

همچنین محمود شالویی، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگ اظهار کرد: امروز در جمع خانواده محترم مفاخرمان هستیم. از سال گذشته تا به امروز مفاخر بسیاری را از دست دادیم و امروز فرصتی پیش آمد تا برای تعدادی از آنها چنین محفلی برگزار کنیم؛ اگرچه نام و یاد همه مفاخر کشور را گرامی می‌داریم.

شالویی بیان کرد: انجمن مفاخر، صدویکمین سالگرد تأسیس خود را می‌گذراند و به همین مناسبت محفل ما با نام و یاد جمعی از مفاخر فقید و با حضور تعدادی از مفاخرمعاصر شکل گرفته است.

گفتنی است، مراسم نکوداشت یاد و خاطره ۱۱ تن از مفاخر و بزرگان عرصه فرهنگ کشور که در سال ۱۴۰۱ به دیار باقی شتافتند، دیروز به همت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از بزرگان فرهنگی و خانواده مفاخر فقید برگزار شد.

 

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد