اندیشه مولانا قبل از نفوذ در عامه مردم، دانشمندان شبه قاره را متاثر کرد

اندیشه مولانا قبل از نفوذ در عامه مردم، دانشمندان شبه قاره را متاثر کرد

جلسه مثنوی خوانی تولیت شمس تبریزی و مفاخر خوی

عارف نوشاهی در جلسه مثنوی خوانی تولیت شمس تبریزی و مفاخر خوی گفت: اندیشه مولانا قبل از نفوذ در عامه مردم، دانشمندان شبه قاره را متاثر کرد و بسیاری از صاحبان ذوق او را مرشد خود خوانده‌اند و این در آثار آن‌ها متجلی است.

به گزارش پایگاه خبری دروازه سنگی؛ جلسه مثنوی‌خوانی تولیت شمس تبریزی و مفاخر خوی با حضور و سخنرانی عارف نوشاهی از کشور پاکستان برگزار شد.

در این جلسه که در سالن کنفرانس شهرداری خوی برگزار شد  عارف نوشاهی استاد دانشگاه و پژوهشگر حوزه ادبیات فارسی از کشور پاکستان که با همکاری دانشگاه تبریز در این جلسه حضور داشت، درباره تاثیر مثنوی معنوی مولانا در شبه قاره هند سخن گفت.

وی با اشاره به تدوین و تالیف آثار متعدد و متنوع در موضوع مثنوی معنوی مولوی و تقریرات شمس تبریزی در شبه قاره که از سوی پژوهشگران و اندیشمندان و محققین شبه قاره به رشته تحریر در آمده است، گفت: مولانا اگر چه به شبه قاره نرفت لیکن چنان مردم این منطقه با او آشنایی دارند که گویا فرزند این خاک و بوم بوده است.

وی افزود: اندیشه مولانا قبل از نفوذ در عامه مردم، دانشمندان شبه قاره را متاثر کرد و بسیاری از صاحبان ذوق او را مرشد خود خوانده‌اند و این در آثار آن‌ها متجلی است.

نوشاهی اندیشه‌های والا و تابناک مولانا را از درخشان‌ترین تجلیات معنویت و روحانیت در مشرق زمین عنوان کرد و گفت: همین معنویت اصیل است که در جهان امروز که ماده‌پرستی از هر سوی بشریت را تهدید می‌کند، اهمیتی فوق‌العاده یافته است.

وی در ادامه گوشه‌ها و نمونه‌هایی از تاثیر شگرف مولانا بر متفکران جهان به‌ویژه ادیبان و عارفان شبه قاره را بیان کرد.

در ادامه  بهروز نصیری، مورخ و پژوهشگر اهل خوی به تشریح اسناد و مدارک موجود درباره آرامگاه شمس تبریزی در خوی پرداخت و  محمدباقر محسنی نیز از دفتر دوم مثنوی معنوی ابیاتی را برای حاضران و تفسیر کرد.

در این جلسه علاوه بر علاقه‌مندان دکتر باقر صدری‌نیا، دکتر اسد‌الله واحد و دکتر محمد طاهری خسروشاهی از دانشگاه تبریز نیز حضور داشتند.

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد