موسسه فرهنگی اکو در معرفی حکیم نظامی به جهانیان تلاش کند

موسسه فرهنگی اکو در معرفی حکیم نظامی به جهانیان تلاش کند

دستیار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرکل حوزه وزارتی با اشاره به نقش موثر موسسه فرهنگی اکو در معرفی مشاهیر فرهنگ و ادب به جهان تاکید کرد: حکیم نظامی شاعری است که به همه فارسی زبانان و جهان ادبی تعلق دارد، از این رو از این موسسه انتظار داریم در معرفی این

به گزارش روز دوشنبه مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود شالویی در نشست با رئیس موسسه فرهنگی اکو که در محل این موسسه برگزار شد به روابط خوب و دیرینه ایران و تاجیکستان اشاره کرد و گفت: یکی از زمینه های فرهنگی و ادبی دو کشور، گفت و گوی سازنده، موثر و مفید میان نخبگان ایران و تاجیکستان است که باید بر آن اهتمام ویژه داشته باشیم.

وی در ادامه از آمادگی همکاری های مشترک ایران و تاجیکستان در عرصه های فرهنگی و هنری خبر داد و گفت: گرامیداشت حکیم نظامی شاعر پارسی‌گوی کشورمان یکی از مناسبت هایی است که در قالب ستاد گرامیداشت، مقرر شده برنامه های متنوعی در این زمینه برگزار شود.

مدیرکل حوزه وزراتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین با بیان اینکه حکیم نظامی از قلمرو پارس برخاسته و اشعار این شاعر فارسی زبان بیانگر اندیشه های پارسی زبانان در سده‌های گذشته است، گفت: جمهوری اسلامی ایران ۲۱ اسفند ماه سال جاری مقارن با زادروز حکیم نظامی، هفته گرامیداشت این شاعر پارسی گو را در دستور کار دارد که بر این اساس برنامه ها و اقدامات متنوعی تا پایان سال ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد.

شالویی در ادامه سخنان خود به نقش موثر موسسه فرهنگی اکو در معرفی شاعران بزرگ پارسی‌گوی اشاره کرد و گفت: از این موسسه انتظار داریم تا به دلیل ارتباط صمیمانه با جهان به ویژه کشورهای پارسی زبان، در برپایی هرچه باشکوهتر این رویداد مهم و بزرگ فرهنگی و ادبی با همه ظرفیت های فرهنگی و هنری خود همکاری‌های لازم با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را داشته باشد.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از امضای تفاهمنامه همکاری های مشترک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و موسسه فرهنگی اکو خبر داد و گفت: تا پایان سال میلادی ۲۰۲۲ سلسله برنامه های مشترکی خواهیم داشت و از میان ۱۱ مناسبت  فرهنگی در سطح بین المللی در نظر گرفته ایم بیش از نیمی از این مناسبت ها با کشورهای عضو اکو مشترک خواهد بود. بر این اساس تفاهمنامه ای با موسسه اکو در راستای همکاری های مشترک فرهنگی و هنری به زودی تهیه و تبادل خواهد شد.

رئیس موسسه فرهنگی اکو نیز در این نشست از اهتمام ویژه این موسسه برای همکاری های مشترک با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای برگزاری برنامه های فرهنگی و هنری در قالب امضای تفاهمنامه خبر داد و گفت: وظیفه موسسه فرهنگی اکو این است تا شاعران و بزرگانی مانند حکیم نظامی را که از ستاره های درخشان ادبیات مشرق زمین و متعلق به همه جهان هستند معرفی کند تا از طریق بزرگان ادبی فضای دوستی، برادری و همدلی میان کشورها ایجاد کنیم.

سرور بختی تاکید کرد: حکیم نظامی شاعر بزرگ پارسی گوی فراتر از مرزها است و باید از طریق برنامه های فرهنگی و هنری در سطح بین الملل معرفی شود.

رئیس موسسه فرهنگی اکو ادامه داد: این موسسه تمام اهتمام خود را برای گرامیداشت حکیم نظامی و دیگر بزرگان به کار خواهد بست چرا که ما وارثان این بزرگان هستیم و گرامیداشت مشاهیر و فرهیختگان در سطح جهانی از جمله وظایف موسسه فرهنگی اکو به شمار می آید.

سرور بختی در پایان گفت: نهادهای فرهنگی باید تمام تلاش خود را برای ایجاد وحدت و حمایت از یکدیگر به کار بگیرند. از این رو وظیفه موسسه فرهنگی اکو خدمت به کشورهای عضو از جمله جمهوری اسلامی ایران است.

در این نشست که اعضای ستاد گرامیداشت حکیم نظامی حضور داشتند، به ارائه گزارش مختصری از اقدامات و فعالیت های خود برای بزرگداشت این شاعر بزرگ پرداختند.

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد