خانواده تئاتر از نجیب ترین و پرکارترین خانواده های هنری است

خانواده تئاتر از نجیب ترین و پرکارترین خانواده های هنری است

/ به دنبال ایجاد فضای رونق هنری در همه جای کشور هستیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر امروز در آیین پایانی بیستمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی گفت: خانواده تئاتر ایران از نجیب ترین و پرکارترین خانواده های هنری کشور است.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی با بیان این مطلب افزود: جای شکر دارد که شرایط برگزاری چنین مراسمی فراهم شد. ویروس منحوس کرونا بسیاری از اجتماعات و برگزاری برنامه ها از جمله اجتماعات فرهنگی و هنری را تحت الشعاع قرار داده بود و بسیاری از برنامه های فرهنگی و هنری متوقف بود. خوشبختانه با روند رو به رشد واکسیناسیون در کشور شرایط برگزاری این نوع اجتماعات با رعایت شیوه نامه های بهداشتی فراهم شده است.

رییس شورای هنر ادامه داد: حیات فرهنگی یک جامعه به وجود هنرمندان فعال آن وابسته است و اگر امروز در کشور عزیزمان با سابقه فرهنگی چند هزار ساله، روح امید و نشاط زنده است، به دلیل وجود هنرمندان کشور در عرصه های مختلف است.

اسماعیلی گفت: خانواده تئاتر از نجیب ترین و پر کارترین خانواده های هنری کشور است و به وجود آن افتخار می کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: از جمله برنامه های اصلی دولت سیزدهم توجه ویژه به فرهنگ اصیل و سنتی در بخش های مختلف است.

وی گفت: شاهد حضور هنرمندان بزرگی در صحنه های نمایش های سنتی و آیینی هستیم. در مدت حضورم در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حضور در آیین های محلی و تئاتر به شهرستان هایی مانند مرند، اهر و ... سفر کرده ام و قصد دارم که در این برنامه ها حضور داشته باشم و این امر نه به صورت نمادین بلکه با هدف بررسی و حل مسائل و مشکلات هنرمندان تا حد توان انجام می شود.

وی تاکید کرد: از معاون جدید امور هنری می خواهم که در حوزه های هنری به همه مناطق کشور توجه داشته و فضایی را برای رونق این بخش ایجاد کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: تسهیل و ایجاد فضای پر نشاط برای هنرمندان از جمله هنرمندان عرصه تئاتر وظیفه ما در دولت است و تاکنون تلاش داشته ایم زمینه های رشد و تعالی این حوزه را فراهم کنیم.

وی تاکید کرد: در دانشگاه ها نیازمند توسعه رشته های هنری هستیم. تاکید داریم که در همه شهرستان ها حتما یک هنرستان دخترانه و یک هنرستان پسرانه فعال باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: از اهالی فرهنگ و هنر می خواهم که ارتباط خود با این وزارتخانه را عمیق تر کنند و ما هم تلاش می کنیم هر آنچه در توان داریم در راستای ارتقای فرهنگ و هنر کشور به کار گیریم.

وی در عین حال تصریح کرد: تکمیل زیرساخت های فرهنگی از جمله اولویت های دولت است و به عنوان مثال در سفر اخیر که به همراه رییس جمهور محترم به لرستان داشتیم، مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل تالار مرکزی این استان اختصاص یافت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه این آیین با حضور در استودیوی موقت رادیو نمایش در برنامه دیالوگ درباره زیرساخت های لازم برای بهینه سازی فرایند سیاستگذاری در حوزه تئاتر گفت: در دولت جدید تعداد قابل توجهی از پروژه هایی که تحویل گرفته ایم تنها ۱۰ تا ۲۰ درصد پیشرفت داشته و برنامه منسجم دولت در این زمینه این است که در هر سفر استانی قریب به ۳۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل پروژه های نیمه تمام اختصاص دهد.

وی افزود: به عنوان مثال این اقدام را در خرم آباد، سمنان، زنجان، اردبیل و شیراز آغاز کرده ایم و بنا داریم ۱۱ تالار مرکزی بزرگ در ایران افتتاح کنیم که این سالن ها دارای ظرفیت ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ نفری است.

وی با تاکید بر لزوم فراهم شدن زیرساخت های فرهنگی و هنری ادامه داد: اگر زیرساخت ها وجود نداشته باشد، نمی توان به رشد و تعالی هنر و هنرمندان رسید.

اسماعیلی درباره سیاستگذاری در عرصه تولید محتوا نیز گفت: آموزش نیروی انسانی از اولویت های ما است. در حال حاضر ۱۱ منطقه محروم از هنرآموزان ثبت نام کرده اند و آموزش ها از ماه آینده آغاز می شود.

وی در پایان درباره وجود مرزهای هنرمندان خودی و غیر خودی تاکید کرد: هنرمندان کشور زیر چتر بزرگی به نام ایران هستند و ما از همه آن ها حمایت می کنیم.

 

ارسال نظر
(بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد